Agregaty bezorkowe, a tradycyjne metody orki - korzyści i wady

04-04-2024

Wielu rolników nie wyobraża sobie uprawy bez tradycyjnej orki, jednak bezpłużny system uprawy z roku na rok zyskuje coraz większe grono zwolenników. Dlaczego metoda bezorkowa staje się coraz bardziej popularna? Odpowiedź jest prosta - okazuje się, że przejście na uprawę bezorkową przynosi wiele korzyści. Jest ona przyjazna zarówno dla środowiska, jak i dla portfela rolnika! Przeczytaj dlaczego warto zainteresować się tą metodą.

 

 

Czym jest i co daje uprawa bezorkowa?

Uprawa bezorkowa to metoda, która przekształca sposób, w jaki uprawiamy pola. Zamiast tradycyjnej orki, która wymaga intensywnego przekopywania ziemi, agregaty bezorkowe, spulchniają i mieszają glebę bez konieczności jej odwracania. Jakie są korzyści z wprowadzenia uprawy bezorkowej?

 

  • Ochrona gleby przed erozją i zwiększenie bioróżnorodności - agregaty bezorkowe nie ingerują zbyt mocno w naturalne środowisko i minimalizują erozję gleby, przyczyniając się do poprawy stanu podłoża. Pozostawienie resztek roślinnych na powierzchni gleby sprzyja wzrostowi różnych mikroorganizmów i małych zwierząt, takich jak dżdżownice. Pomagają one w rozkładzie materiału organicznego, co z kolei wzbogaca glebę w składniki odżywcze.
  • Lepsza retencja wody - uprawa bezorkowa jest szczególnie istotna przy niedoborach wody. Uprawa bezorkowa zachowuje naturalną strukturę gleby, pozwalając na jej zatrzymanie w glebie. Lepsza retencja wody oznacza, że rośliny mają lepszy dostęp do wilgoci, nawet w okresach mniejszych opadów. Dlatego w obliczu coraz częstszych problemów z niedoborem wody, metoda bezorkowa staje się nieoceniona.
  • Oszczędność czasu i zmniejszenie kosztów produkcji - systemy bezpłużne, zużywają zdecydowanie mniejszą ilość paliwa. Wyróżniają się one mniejszą siłą tarcia i ograniczoną liczbą zabiegów, dzięki czemu generują mniejsze koszty i redukują ilość pracy. 

 

 

Czy tradycyjna orka to przeżytek?

Czy można więc powiedzieć, że tradycyjna orka to już przeżytek? Zwykle tak, ale nie zawsze! Metoda bezorkowa stawia na zachowanie równowagi w ekosystemie rolniczym, co ma istotne znaczenie dla długoterminowej płodności gleby. Jednak nie w każdych warunkach będzie ona najlepszą opcją. 

 

Wybór między uprawą orkową i bezorkową zależy od rodzaju gleby, roślin, klimatu i innych czynników. Na glebach lekkich i piaszczystych, które są podatne na erozję, zaleca się stosowanie uprawy bezorkowej. Gleby ciężkie, które z kolei mają tendencję do zwiększania swojej gęstości i ciężkości, wymagają intensywnej orki w celu zapewnienia dobrego dostępu do składników odżywczych

 

Dodatkowo uprawa bezorkowa w niektórych przypadkach może opóźniać wiosenne prace polowe, gdyż gleba wolniej się nagrzewa i schnie, co skutkuje późniejszym siewem i zebraniem plonów.

 

 

Maszyny do uprawy bezorkowej

W uprawie bezorkowej wykorzystuje się agregaty bezorkowe. Są to maszyny rolnicze do uprawy gleby, pozwalające na uprawę bez konieczności orki.

 

Rozpoczęcie uprawy bezorkowej może wydawać się wyzwaniem, ale z właściwymi narzędziami staje się to znacznie prostsze. Agregaty bezorkowe Skimmer APB od LandStal to doskonały wybór dla rolników pragnących wprowadzić tę nowoczesną metodę do swojej praktyki. 

 

Cechami charakterystycznymi agregatów bezorkowych Skimmer APB LandStal są: 3 rzędy zębów 60 x 25 mm typ Delta lub Terra (demontowalne), zabezpieczenie sprężynowe non-stop lub zrywalne, rząd zgarniaczy sprężystych, hydrauliczna regulacja głębokości pracy (maksymalna głębokość robocza, to 30 cm) oraz wał rurowy o średnicy 560 mm.

 

Agregaty LandStal można zamówić w różnych szerokościach, od 2,5 m do 4,2m.  Dobrą opcją dla mniejszych gospodarstw, dysponujących ciągnikami niższej mocy jest agregat bezorkowy Skimmer APB LP, czyli wersja lekka i krótka. 

 

Sprawdź ofertę na pozostałe agregaty

 

Masz pytania? Skontaktuj się z nami! 

 

Kościan

tel.: 65 511 09 09, e-mail: biuro@agromep.pl

 

Piaski

tel.: 65 572 05 21, e-mail: biuro@agromep.pl 

 

Fletnowo

tel. 52 332 52 53, e-mail: biuro-fletnowo@agromep.pl